آخرین خبرها و آموزش های تکنولژی

آموزش امکانات تلگرام

ساخت کانال

برای ساخت کانال کافیست در مرحله اول وارد تلگرام شوید. با ورود به برنامه، از منوی سمت چپ گزینه New Channell را انتخاب کنید.

با اشاره روی این گزینه، به قسمت وارد کردن اطلاعات کانال خواهید رسید. در این بخش می توانید برای کانال نامی در نظر بگیرید، برایش عکس انتخاب کرده و یک توضیح کوتاه در مورد اهداف آن بنویسید.

با وارد نمودن اطلاعات، به صفحه Settings می رسید که در اینجا امکان تعیین عمومی یا دعوت نامه ای بودن کانال برایتان مهیا شده. همین طور در همین صفحه می توانید لینک کانال (برای اشتراک گذاری و دعوت افراد) را به دلخواه خود انتخاب کنید.

پس از ساخت کانال، می توانید از کمک چند نفر دیگر برای گرداندن آن استفاده کنید. برای افزودن مدیر جدید به کانال (که به تمام ابزارهای آن دسترسی دارد) کافیست در صفحه اصلی کانال آیکن سه نقطه را از بالای صفحه انتخاب و وارد منوی Info شوید. در پایین همین صفحه گزینه ای تحت عنوان Administrators را مشاهده خواهید کرد.

با اشاره روی این گزینه، حالا می توانید از بین مخاطبین خود هر تعداد نفر که بخواهید را به عنوان مدیران کانال در نظر بگیرید.

برای حذف کانال هم کافیست تا با اشاره روی آیکن سه نقطه در بالای صفحه، وارد منوی Edit شده و گزینه Delete Channel را بفشارید.

نحوه‌ی ساخت سکرت چت

علاوه بر گفتگوی عادی در تلگرام، یک نوع دیگر گفتگو با عنوان Secret Chat نیز وجود دارد که تفاوت‌های مهمی با چت‌های عادی دارد. تفاوت اول بین این نوع چت با چت‌های عادی پروتکل End To End است. تمامی پیام‌ها به‌صورت کدگذاری شده رد و بدل می‌شود و برخلاف چت عادی که در تمامی دستگاه‌ها قابل رویت است، سکرت چت تنها در همان دستگاهی که ایجاد می‌شود قابل رویت خواهد بود.تفاوت دوم، پاک شدن خودکار پیام‌ها است. شما می‌توانید مشخص کنید که پیام‌های ارسالی ۳۰ ثانیه بعد از خوانده شدن به‌طور خودکار حذف شوند. تفاوت سوم این است که در این نوع چت، گرفتن اسکرین‌شات به فرد مقابل اطلاع داده می‌شود. تفاوت چهارم هم عدم اجازه برای فوروارد کردن پیام‌ها است.

برای شروع secret chat دو راه وجود دارد. راه اول ; مخاطبی را که قصد گفتگو  با او را دارید از لیست مخاطبین انتخاب کنید. بعد از وارد شدن به صفحه گفتگو، در بالای صفحه روی اسم او کلیک کنید.در پایین صفحه روی Start Secret Chat که به رنگ سبز است کلیک کنید.بعد از آنلاین شدن شخص، گفتگوی محرمانه شروع می شود.

راه دوم ; بر روی منوی تلگرام کلیک کنید.گزینه دوم (New Secret Chat) را انتخاب کنید.حالا از فهرست مخاطبین، مخاطب مورد نظر را انتخاب کنید.

 ساخت سوپرگروه

اگر قصد ساخت گروهی با عضوهای زیاد دارید و برای مثال می‌خواهید یک گروه ۳۰۰نفره را بسازید، نیاز به سوپرگروه خواهید داشت. سوپرگروه به‌طور مجزا قابل ساخت نیست، باید بعد از ساخت یک گروه با مراجعه به تنظیمات، آن را تبدیل به Super Group کنید. این کار تنها توسط ادمین اصلی که اقدام به ساخت گروه کرده امکان‌پذیر است. به‌جز محدودیت در تعداد عضو، فرق‌های دیگری بین گروه و سوپرگروه وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به امکان حذف پیام‌ها برای همه، امکان بلاک کردن اعضا، عدم امکان برگشت مجدد آن‌ها به گروه و … اشاره کرد.

دسترسی به فضای شخصی

در میان پیام‌هایی که روزانه در گروه‌ها و کانال‌ها مشاهده می‌کنیم، مواردی هستند که دوست داریم آن‌ها را ذخیره کنیم. تاکنون تنها راه، ایجاد یک چت با اکانت تلگرام یا ساخت یک کانال شخصی بود که عکس‌ها، ویدیوها و پیام‌هایی که برایمان جالب بود را به آن فوروارد کنیم تا آن‌ها را داشته باشیم. اما خوشبختانه تلگرام در آپدیت‌های اخیر فضای شخصی در اختیار کاربران قرار داده است که کاربر می‌تواند تمام موارد دلخواه خود را به آن ارسال کند و از ماندگاری دائمی آن‌ها (تا زمانی که اکانت شما سالم بماند) اطمینان خاطر پیدا کند. برای دسترسی به این بخش کافی است منوی کناری تلگرام را به داخل بکشید و سپس روی آیکون ابر که جلوی اسمتان اضافه شده است، لمس کنید. به این ترتیب به فضای خصوصی خود دسترسی خواهید داشت.

ویرایش و حذف پیام‌های ارسالی

در تلگرام تا ۲ روز می‌توانید پیام‌های ارسال‌شده‌ی خود را تغییر دهید و یا حتی آن را حذف کنید. حتما برای شما هم بارها پیش آمده است که پیام یا استیکری را به‌اشتباه برای شخصی ارسال کنید یا بعد از گذشت چند دقیقه از ارسال یک پیام و قبل از خوانده شدن آن، از کار خود پشیمان شوید.در مواقعی که در پیام متنی ارسال‌شده بخواهید تغییری بدهید, می‌توانید با یک‌بار لمس روی پیام و انتخاب گزینه‌ی Edit پیام ارسال‌شده‌ی خود را تغییر دهید. بعد از انجام ادیت، برچسبی با عنوان Edited به زیر پیام اضافه خواهد شد تا فرد مقابل متوجه تغییر داده شدن پیام بشود. البته متن قبلی برای او قابل مشاهده نخواهد بود و این برچسب تنها حکم اطلاع دهنده برای وی خواهد داشت. همچنین قادر خواهید بود پیام‌ها، استیکرها و فایل‌های مختلف را حتی پس از ارسال (تا ۲ روز) حذف کنید به‌طوری که پیام مورد نظر از گوشی شخص مقابل نیز به‌طور کامل پاک شود و نوتیفیکیشنی در گوشی او باقی نماند. این امکان چه برای پیام‌های Seen شده و چه نشده قابل انجام خواهد بود.

 ریپلای کردن پیام ها

ریپلای کردن پیام‌ ها در تلگرام یکی از ابزارهای مفیدی است که به کمک آن می‌توانید به‌صورت مشخص‌شده به یک پیام پاسخ دهید. برای مثال برای شما سه پیام  ارسال شده است. شما می‌توانید با لمس هر پیام و انتخاب گزینه‌ی Replay پیام مورد نظر را به حالت نقل قول تبدیل و  اقدام به تایپ جواب مربوطه کنید. بعد از انجام این کار و ارسال پاسخ، پیام شخص فرستنده به‌صورت خلاصه‌شده در بالای پاسخ شما درج می‌شود تا مشخص شود پاسخ ارسالی شما به کدام پیام بوده است. این امر به‌خصوص در زمان‌هایی که در یک گروه مشغول چت و گفتگو هستید بسیار کاربردی خواهد بود و می‌توانید با این کار به‌صورت مشخص‌شده به افراد مختلف پاسخ دهید.

پین کردن چت ها

تلگرام در نسخه‌های اخیر خود امکانی را با عنوان پین کردن چت‌های مهم اضافه کرده است که می‌توان به کمک آن، چت‌های مهم خود را همیشه در صدر لیست داشته باشید تا به هیچ‌وجه پیام‌های مهم را از دست ندهید. به کمک این امکان می‌توانید ۵ چت، گروه یا کانال را در بالای لیست گفتگوها پین کنید تا همیشه حتی در صورتی که پیام جدیدی از آن‌ها نداریدُ در صدر لیست ثبت شوند تا همیشه مقابل چشمان شما باشند و امکان نادیده گرفته شدن آن‌ها به صفر برسد. برای این امر کافی است روی گفتگو، گروه یا کانال لمس طولانی کنید و گزینه Pin To Top را انتخاب کنید.

Block کردن افراد

در صورتی که نخواهید از شخصی پیام دریافت کنید، می‌توانید با بلاک کردن آن شخص، از شر پیام‌های او راحت شوید. برای این امر کافی است با لمس نام او در بالای محیط گفتگو، وارد پروفایل وی شوید و از بخش سه‌نقطه گزینه‌ی Block را انتخاب کنید. برای Unblok کردن نیز کافی است مجدد به همین بخش مراجعه و این بار گزینه‌ی Unblock را انتخاب کنید.

دانلود تصاویر و ویدیوهای اینستاگرام

یک ویژگی بسیار جالب و کاربردی دیگر در تلگرام  وجود دارد که توسط آن می توانید تصاویر و ویدیو ها را از اینستاگرام دانلود کنید.برای این کار میتوانید  لینک یک پست اینستاگرامی را در فضای شخصی خود یا شخص دیگر وارد کنید، عکس یا ویدیوی مورد نظر به سرورهای تلگرام منتقل می‌شود و می‌توانید آن را به‌سادگی هر چه تمام‌تر دانلود کنید. البته این امر برای صفحات عمومی اینستاگرام ممکن خواهد بود؛ چرا که برای این کار نیاز به گزینه‌ی Copy Share URL خواهید داشت که این گزینه تنها در پروفایل‌های عمومی اینستاگرام موجود است. به این ترتیب با کپی لینک ویدیو یا عکس مورد نظر و سپس ارسال آن در تلگرام، می‌توانید عکس یا ویدیوی مورد نظر را دانلود کنید. (این ویژگی تنها در نسخه اندروید تلگرام قابل استفاده خواهد بود.)

ذخیره‌ی عکس، صوت و ویدیو

اگر عکس، ویدیو یا صدای جالبی در تلگرام دریافت کردید و قصد ذخیره‌ی آن را داشتید، کافی است در فضای خالی کنار آن پیام لمس کنید و گزینه‌ی Save To Downloads را بزنید. به این ترتیب تصویر، ویدیو یا صوت مورد نظر در گوشی شما ذخیره خواهد شد و می‌توانید از آن در شبکه‌های اجتماعی دیگر استفاده کنید

 ارسال عکس و ویدیو بدون کاهش کیفیت

نکته‌ای که در ارسال فایل تلگرام وجود دارد، این است که هنگام ارسال عکس یا ویدیو، تلگرام برای سهولت در ارسال، حجم آن را کم می‌کند. برای آنکه ویدیو یا عکس خود را بدون کاهشِ حجم ارسال کنید، ترفندی وجود دارد و آن ارسال فیلم و عکس از طریق گزینه‌ی File است. با انتخاب گزینه‌ی File می‌توانید هر نوع فرمت فایلی از جمله عکس و ویدیو را ارسال کنید. بنابراین اگر قصد ارسال عکس یا فیلمی بدون فشرده‌سازی دارید چاره‌ی شما انتخاب فایل مورد نظر از طریق گزینه‌ی File است.

 اضافه کردن استیکر به تصاویر

در بروزرسانی جدید این برنامه، ابزارک‌هایی همچون اضافه کردن استیکر و متن به عکس و امکان کشیدن نقاشی روی تصاویر به آن اضافه شده است. از این پس می‌توانید هنگام ارسال عکس‌های خود، روی آن‌ها نقاشی کنید (برای مثال دور بخش مورد نظر از تصویر خط‌کشی کنید) یا از میان ماسک هایی که در برنامه وجود دارد آیتم‌های جذابی را به عکس‌های خود اضافه کنید. همچنین امکان استفاده از استیکرهای تلگرامی نیز در این بخش وجود خواهد داشت. علاوه بر موارد گفته‌شده، می‌توانید به‌راحتی روی عکس‌های خود متون دلخواه اضافه کنید.

دانستن اینکه هک شده‌اید یا نه

اگر حس می‌کنید شخص دومی در اکانت شما وجود دارد یا به هر دلیل نگران حضور شخصی غیر خودتان در تلگرام هستید، می‌توانید با مراجعه به بخش Active Seassons از این موضوع مطلع شوید. برای این کار ابتدا به Setting تلگرام بروید و با لمس گزینه‌ی Privacy به تنظیمات خصوصی اکانت وارد شوید. در این بخش با ورود به Active Seassons تمام دستگاه‌هایی که قادر به استفاده از اکانت شما هستند به نمایش گذاشته خواهد شد.  تاریخ آخرین استفاده، مدل گوشی و IP هر کدام از موارد موجود نیز در جلوی آن‌ها ثبت شده است که می‌توانید با بررسی آن‌ها، به وجود یا عدم وجود شخص دوم پی ببرید. در هر صورت اگر حس می‌کنید که موارد ثبت‌شده توسط شما نیست، یا هست اما دیگر به آن‌ها نیازی ندارید، می‌توانید با کلیک روی گزینه‌ی Terminate تمام اتصال‌های دیگر به‌جز گوشی فعلی خود را متوقف کنید.

قرار دادن رمز عبور

اگر دوست دارید برای تلگرام خود رمز عبوری داشته باشید ، نیازی نیست حتما از اپلیکیشن‌های دیگر استفاده کنید. خود تلگرام در تنظیماتش چنین قابلیتی را با عنوان PassCode جای داده است. برای دسترسی به این بخش به تنظیمات و سپس گزینه‌ی Privacy و سپس PassCode مراجعه کنید.

 ساخت فایل های گیف

از این پس شما می‌توانید تمام‌ ویدیوهای خود را به‌صورت فایل گیف ارسال کنید و از مزایایی همچون حجم کمتر، پخش بی‌انتها و‌… استفاده کنید. به این صورت که از این پس، هنگام انتخاب یک فایل ویدیویی در بخش گالری و حتی هنگام ضبط یک ویدیو به‌طور مستقیم از داخل تلگرام یک آیکون مربوط به صدادار یا بی‌صدا بودن ویدیو نیز مشاهده خواهید کرد. اگر به‌صورت صدادار ویدیوی خود را ارسال کنید، فایل ارسالی به‌صورت ویدیو و اگر آن را قبل از ارسال Mute کنید، فایل ارسالی به‌صورت تصویر گیف ارسال خواهد شد. تصویر گیف ساخته‌شده، بعد از ارسال به بخش گیف‌ها در کنار استیکرها اضافه خواهد شد تا در آینده بتوانید به‌طور راحت‌تر و سریع‌تری از آن استفاده کنید.

فارسی کردن تلگرام

برای فارسی کردن تلگرام باید ابتدا فایل فارسی ساز تلگرام را دانلود کنید و آن را به‌صورت فایل در تلگرام ارسال کنید. سپس روی سه‌نقطه‌ی آن لمس کنید و گزینه‌ی Apply Localization File را انتخاب کنید. حال زبان فارسی به لیست زبان‌های تلگرام اضافه شده است و می‌توانید با مراجعه به تنظیمات و سپس بخش Language زبان فارسی را برای تلگرام خود استفاده کنید.

 حذف اکانت تلگرام

برای حذف اکانت تلگرام نیاز است به‌صورت جداگانه به وب‌سایت تلگرام مراجعه کنید. برای این منظور ابتدا وارد این لینک شوید و شماره‌ی خود را وارد کنید. سپس کدی به تلگرام ارسال می‌شود که باید آن را در وب‌سایت مربوطه وارد کنید تا به‌نوعی حکم تأییدی باشد بر درخواست حذف شما. با انجام این کار و انتخاب گزینه‌ی Deactive Account اکانت شما به‌طور کامل حذف خواهد شد.

منبع: توتویو


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

در حال بارگذاری