آخرین خبرها و آموزش های تکنولژی

درآمد هنگفت ترکیه از واگذاری امتیاز شبکه ارتباطی نسل ۴G, 5G

دولت ترکیه در مزایده واگذاری امتیاز نسل جدید فناوری ارتباطات در تلفن همراه به بخش خصوصی ۴ میلیارد یورو درآمد کسب کرد که این رقم بیش از کل درآمد خصوصی سازی این کشور در سال گذشته میلادی می باشد.

به گزارش ایرنا، مزایده بین المللی واگذاری ۵ فرکانس از ۲۰ بسته نسل جدید فناوری ارتباطات در ترکیه در آنکارا برگزار شد که سه اپراتور تلفن همراه ترکسل، ودافون و آوئا در مجموع با پرداخت ۳ میلیارد و ۹۶۰ میلیون یورو به تخصیص امتیاز استفاده از نسل جدید اینترنت پرسرعت در تلفن همراه، در این مزایده برنده شدند.

پیشتر قرار بود که واگذاری امتیاز نسل چهارم فناوری ارتباطات در ماه مه سالجاری برگزار شود که رجب طیب اردوغان با اعتراض به اینکه در کشورهای غربی نسل پنجم فناوری ارتباطات اجرایی شده است، با برگزاری مزایده مربوطه مخالف کرد و خواهان عبور ترکیه به نسل پنجم فناوری ارتباطات برای جلوگیری از عقب ماندگی ترکیه از تحولات خیره کننده در دنیای ارتباطات شده بود.

در نهایت تصمیم گرفته شد مزایده ای برای گذار به ۴٫۵G که قرار است تا پیشرفت های حاصل شده از نسل چهارم را یک قدم جلوتر ببرد، برگزار شود. ارائه سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و استفاده از پروتکل های ارتباطی ساده تر از جمله بهبودهایی خواهد بود که در ۴٫۵G صورت می پذیرد.

سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات ترکیه قیمت شروع در مزایده واگذاری ۲۰ فرکانس را ۲٫۳ میلیارد یورو تعیین کرده بود که در جریان مزایده به بیش از ۴۰ درصد نرخ تعیین شده دست یافته شد.

در مزایده بدون لحاظ مالیات ارزش افزوده، قیمت به ۳ میلیارد و ۳۵۶ میلیون یورو شد که با احتساب مالیات ارزش افزوده، رقم به چهار میلیارد یورو رسید. در مزایده پیشنهاد ترکسل یک میلیارد و ۶۲۳ میلیون یورو، آوئا ۹۵۴ میلیون و ۶۷۸ هزار یورو و ودافون به ۷۷۷ میلیون و ۹۷۴ هزار یورو رسید.

با این مزایده فرکانس های ۸۰۰، ۹۰۰، ۱۸۰۰، ۲۱۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتس به سه اپراتور تلفن همراه در ترکیه واگذار شد. بدین ترتیب بزرگی فرکانس از ۱۸۳ به ۵۷۳ مگاهرتس افزایش یافت.

ترکیه هم اکنون دارای فناوری ۳گ است. گفته می شود با گذار به فناوری ۴٫۵G موسوم به IMT Advanced که یک فناوری بین ۳گ و ۵گ می باشد، سرعت دانلود اینترنتی در تلفن همراه ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت و پنهای باند اپراتورهای تلفن همراه از ۱۸۳ مگاهرتس به ۵۷۳ مگاهرتس افزایش خواهد یافت.

در ترکیه سه اپراتور تلفن همراه فعال است که بزرگترین آن ترکسل یک شرکت ترکیه ای ولی با مشارکت خارجی است. شرکت آوئا نیز جزوی از شرکت بزرگ ترک تله کوم است که در واقع خصوصی سازی شده شرکت عظیم مخابرات ترکیه می باشد.

سهام اصلی این شرکت را خانواده رفیق حریری نخست وزیر فقید لبنان در اختیار دارد. ودافون شرکت عظیم انگلیسی می باشد که در نقاط مختلف دنیا فعالیت دارد.

منبع:عصر ایران


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

در حال بارگذاری