آخرین خبرها و آموزش های تکنولژی

معاون سازمان تنظیم مقررات ابهامات توقف طرح مکالمات نامحدود را تشریح کرد

eb9c1c0f-0c41-452a-b8a0-5796cbf46e27طرح تشویقی مکالمات نامحدود که از سوی اپراتورهای موبایل ارائه شده بود، مدتی است متوقف شده است. بر این اساس معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، ابهامات موجود در این طرح را تشریح و دستورالعمل جدید در این زمینه را ارائه کرد.

صادق عباسی شاهکوه در مورد ایراداتی که مرکز پژوهش‌های مجلس به دستور توقف طرح مکالمات نامحدود موبایل وارد کرده و اقدام رگولاتوری را غیرقانونی ارزیابی کرده است، گفت:

طرح‌های تشویقی به صورت کلی، با محدودیت زمانی همراه است و برای طرح مکالمات نامحدود که از سوی ۳ اپراتور موبایل عرضه شد نیز این محدودیت زمانی وجود داشت و در آن زمان ما طرح را متوقف نکردیم، بلکه از اپراتورها خواستیم که وقتی مدت این طرح به اتمام رسید آن را ادامه ندهند.

به گفته‌ی وی، مشکلاتی در حین ارائه‌ی این طرح برای کاربران و شبکه ارتباطی پیش آمده بود و براساس گزارشاتی که به رگولاتوری منعکس شد، از اپراتورها خواستیم برای ادامه مجدد این طرح‌ها به دو موضوع توجه کنند. اول اینکه در برخی جاها، شبکه دچار اختلال شده بود و در صورتی‌که این طرح گسترش می‌یافت این اختلالات جدی‌تر می‌شد. نکته دوم نیز این بود که شکایت‌هایی مبنی بر عدم شفافیت این طرح برای کاربران، به دست ما رسید. چرا که برخی کاربران با ابهاماتی در صورتحساب‌های خود مواجه شده بودند.

بر اساس گزارش عباسی شاهکوه، دلیل اصلی برای اعلام توقف طرح مکالمات نامحدود به اپراتورهای موبایل این دو علت بود، بنابراین از اپراتورهای موبایل خواستیم در طرح‌های آینده تشویقی خود که باید به اطلاع و تایید ما برسد، این دو موضوع را مدنظر قرار دهند. به این نحو که اپراتور آمار و اطلاعاتی به رگولاتوری بدهد تا رگولاتور به این اطمینان برسد که این طرح، شبکه را دچار اختلال نمی‌کند و نیز باید نحوه اطلاع رسانی را کاملا روشن کند که رگولاتوری مطمئن شود این خدمات برای مردم شفاف است.

معاون رگولاتوری معتقد است اپراتورها با رعایت این دو مورد می‌توانند طرح‌های جدید تشویقی خود را ارائه کنند، اصولا در پروانه‌های موبایل، تعداد طرح‌های تشویقی در طول سال با توجه به نوع پروانه صادر شده، حداقل ۴ و حداکثر ۸ بار و به صورت محدود است. همچنین هر طرح تشویقی نیز بیش از ۳ ماه نمی‌تواند تداوم یابد. این در حالی است که با توجه به اینکه طرح تشویقی باید در یک زمان محدود ارائه شود، اما در حال حاضر این طرح‌ها از سوی اپراتورهای موبایل با زمان‌های طولانی انجام می‌شود. البته رگولاتوری از طرح‌هایی که در آن منافع مشترکان دیده شود حمایت می‌کند اما نباید طرح به نحوی باشد که کیفیت شبکه دچار مشکل شود.

عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه در ارائه سرویس مکالمات نامحدود، شبکه اپراتورهای موبایل در نقاطی دچار اختلال شد گفت:

اگر اجازه می‌دادیم این طرح ادامه پیدا کند شبکه با اختلالات بزرگی روبه رو می شد. ما نباید صبر کنیم که اختلالات فراگیر شود و پس از آن اقدام کنیم که این به ضرر شبکه و کاربران خواهد بود. از سوی دیگر در این قبیل طرح‌ها، به دلیل نامحدود بودن، به محض آنکه تعداد استفاده کنندگان افزایش می‌یابد، ترافیک شبکه به طور تصاعدی افزوده می‌شود. به همین دلیل در صورتی که جلوی آن گرفته نشود منجر به بروز اختلالات گسترده خواهد شد.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد مباحث ضدرقابتی که در گزارش مرکز پژوهش های مجلس به آن اشاره شده است گفت:

ما خیلی وارد جزئیات این موضوع نشدیم، چرا که این موضوع از نظر قانونی باید دارای چارچوب‌های مشخصی باشد تا بتوان اقدام کرد و به همین دلیل ما روی این موضوع تاکید نکردیم.

به گفته‌ی وی،‌ البته در اساسنامه رگولاتوری، موضوع «اطمینان از رقابت سالم» دیده شده است اما مصادیق امور ضدرقابتی که باید از سوی شورای رقابت تدوین شود هنوز دارای چارچوب نیست. به همین دلیل، تعریف ما در طرح مکالمات نامحدود، تنها اطمینان یافتن از رقابت سالم بین اپراتورها بود. رگولاتوری نمی‌تواند نسبت به رقابت ناسالم بی تفاوت باشد اما در موضوع توقف مکالمات نامحدود، این مساله در اولویت قرار نداشت. حتی در مکاتبات‌مان با اپراتورها نیز تاکیدی بر ایجاد مسائل ضدرقابتی نداشتیم.

به گزارش عباسی شاهکوه، اجرای مجدد طرح‌های تشویقی مکالمات نامحدود از سوی اپراتورها هم اکنون در حال اجرا است. ما با کلمه نامحدود مشکل نداریم اما نامحدود بودن، باعث اختلال در محاسبات می‌شود. برای رگولاتوری بهتر آن است که به جای کلمه نامحدود، اپراتورها برای مثال از ۱۰۰۰ دقیقه مکالمه استفاده کنند. این برای کاربر تفاوتی نخواهد داشت اما برای رگولاتوری کلمه نامحدود، محاسبات را به هم می‌ریزد و نمی‌توان وضعیت شبکه را ارزیابی و سنجید. به همین دلیل تا زمانی که آثار شبکه در اجرای طرح تشویقی از سوی اپراتورها، مشخص نباشد نمی‌توان طرح را تایید کرد.

به گفته‌ی وی،‌ به زودی چارچوبی در مورد نحوه ارائه طرح های تشویقی اپراتورهای موبایل تدوین می شود تا اپراتورها، طبق دستورالعمل مشخص و در یک چارچوب معین، نسبت به ارائه طرح های تشویقی به مشترکانشان اقدام کنند.

عباسی شاهکوه معتقد است در طرح تشویقی، اپراتورها باید دنبال نوآوری در ارائه سرویس باشند به این معنی که برای مثال اگر اپراتور در طول یک سرویس، ۸ بار بتواند طرح تشویقی بدهد، در این ۸ مرتبه، یک مدل طرح را ارائه نداده و خلاقیت داشته باشد تا مشترکان نیز در استفاده از طرح های تشویقی آزادی عمل داشته باشند. اما در اپراتورهای ما این خلاقیت کمتر دیده می شود و این طرح های تشویقی مرتب در حال تکرار است و این اصلا منطقی نیست.

معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با اشاره به مقرراتی که از گذشته برای طرح های تشویقی اپراتورهای موبایل دنبال می شد، گفت:

تا زمانی که دستورالعمل جدید تدوین نشده باید مقررات فعلی رعایت شود که این مقررات شامل ارائه طرح های تشویقی حداکثر ۸ مرتبه در سال است و یک طرح نمی تواند بیش از ۳ ماه باشد. اما در مقررات گذاری جدید، به طور قطع این پارامترها را تغییر خواهیم داد و ممکن است علاوه بر این، چیزهای دیگر هم به این مقررات اضافه کنیم.

وی می‌گوید که طرح‌های تشویقی با هدف ارزیابی یک روش تعرفه و نحوه استقبال مشترک از آن تعریف می شود تا رفتار مشترک را براساس سرویس های جدید بسنجند، اما اپراتورهای ما خیلی به این نکات توجه نمی کنند. بنابراین در چارچوب جدیدی که برای اپراتورهای موبایل می گذاریم به این موضوعات نیز می پردازیم.

عباسی شاهکوه پیش بینی کرد که این دستورالعمل و مقررات گذاری ظرف ۳ ماه آینده برای تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، آماده شود.

طرح‌های تشویقی ۳ اپراتور موبایل در مکالمات نامحدود دی ماه امسال با دستور رگولاتوری متوقف شد. اواخر هفته گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس این اقدام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را در لغو طرح مکالمات نامحدود اپراتورهای موبایل، غیرقانونی و ضدرقابتی اعلام کرد.

منابع: MEHR & زومیت

کانال تلگرام خدمات اپراتورها:telegram.me/operatorha


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

در حال بارگذاری