آخرین خبرها و آموزش های تکنولژی

نکات و ترفند در اندروید ۷ نوقا(Android 7 Nougat)

اندروید ۷ که با اسم رمز نوقا(Nougat) شناخته می‌شود، به‌صورت رسمی در ۲۲ آگوست ۲۰۱۶ برای گوشی‌های هوشمند نکسوس(Nexus) و پیکسل(Pixel) ارائه شد و در حال حاضر نیز با سرعت بسیار پایینی برای سایر گوشی‌های هوشمند در سراسر دنیا ارائه می‌شود.

درحالی‌که بی‌صبرانه منتظر ارائه اندروید ۷ نوقا(Nougat) برای گوشی تلفن هوشمند خود هستید، نکات و ترفندهایی را برایتان آماده کرده‌ایم که می‌توانید به‌وسیله آن‌ها بهترین استفاده را از ویژگی‌ها و بهبودهای انجام‌شده در اندروید نوقا ببرید.

شخصی‌سازی تنظیمات سریع

تنظیمات سریع به کاربر این امکان را می‌دهد تا تنظیمات رایج و پرکاربرد سیستم را در اندروید خیلی سریع تغییر دهد. ازجمله این تنظیمات را می‌توان فعال کردن چرخش خودکار صفحه، روشن و یا خاموش کردن بلوتوث، وای فای و خیلی از امکانات دیگر، آن‌هم بدون باز کردن برنامه‌ی Settingsنوقا به کاربرانش اجازه می‌دهد تا آیکن ها(کاشی‌ها)ی بخش تنظیمات سریع را به‌راحتی تغییر دهند. جالب است بدانید قبل از این‌که، چنین ویژگی‌ای توسط گوگل ارائه شود، توسط سازندگان تلفن همراه مانند گوشی‌های HUAWEI با رابط کاربری خاص خودشان ارائه‌شده بود. اما به‌هرحال چنین امکانی بر روی پروژه اندروید شرکت گوگل موجود نبود که در نسخه نوقا اضافه‌شده است.

برای ویرایش تنظیمات سریع، کافی ست از بالا به سمت پایین بکشید تا نمایش‌دهنده اعلان‌ها را ببینید. مجدداً دوباره انگشت خود را به پایین بکشید تا بتوانید تنظیمات را ببینید. بر روی دکمه EDIT کلیک کنید تا کاشی‌ها را به‌وسیله کشیدن و رها کردن با کاشی‌های موجود دیگر تعویض کنید.

چند برنامگی سریع‌تر

چند برنامگی(Multitasking) بر روی اندروید با لمس کردن دکمه مربع اتفاق می‌افتد که تمامی برنامه‌های باز شما را به همان ترتیب که از آن‌ها استفاده کرده‌اید به نمایش درمی‌آورد. از حالا به بعد، تمام‌کاری که نیاز است انجام دهید این است که دو بار بر روی دکمه مربع لمس کنید تا اندروید به‌صورت خودکار در بین پرکاربردترین برنامه‌های اخیری که بر روی گوشی خود اجرا کرده‌اید سوئیچ کند.

چندبرنامگی سریع تر در اندروید نوقا ۷

استفاده از Multi-window

Multi-window در اندروید نوقا اضافه‌شده است. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا دو برنامه را به‌صورت هم‌زمان به‌وسیله نصف کردن صفحه‌نمایش به دو شکل افقی و عمودی اجرا کنید.

برای این‌که از دو برنامه درآن‌واحد استفاده کنید، برنامه اول را بازکنید و سپس بر روی دکمه مربع لمس کنید و نگه‌دارید، سپس مشاهده خواهید کرد که برنامه‌تان به نصف صفحه انتقال پیدا می‌کند و در نیمه دیگر نیز این قابلیت رادارید تا یکی از برنامه‌هایی که اخیراً بازکرده‌اید را در آنجا جای دهید.

نکته: دو برنامه‌ای که قصد دارید به‌صورت هم‌زمان مورداستفاده قرار دهید حتماً بایستی در لیست برنامه‌های اخیرتان موجود باشند تا بتوانید آن‌ها را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که در حال حاضر تمامی برنامه‌ها از multi-window پشتیبانی نمی‌کنند. بااین‌حال می‌توانید این ویژگی را آزمایش کنید.

اندروید ۷ نوقا استفاده از چند پنجره

استفاده از هر اپلیکیشنی در Multi-window

یکی از دلایلی که Multi-window به دلیل سایز خاصشان، توسط برنامه‌های خاصی پشتیبانی نمی‌شود. یک ترفند را به شما معرفی می‌کنیم که به‌وسیله آن می‌توانید از پس این مشکل نیز برآیید. این یک گزینه در اختیار برنامه‌نویسان است که به برنامه‌ها اجازه تغییر اندازه را می‌دهد(بنابراین می‌تواند در حالت تقسیم صفحه‌نمایش نیز کار کند). این کار ۱۰۰ درصد جواب نمی‌دهد اما می‌توانید امتحانش کنید شاید که برای شما نیز کار کند.

برای فعال کردن این ویژگی ، در ابتدا گزینه‌های برنامه‌نویس(Developer options) را با مراجعه به Settings > About > Software information و لمس کردن شماره ساخت اندروید به تعداد ۷ بار فعال کنید.

به‌محض این‌که گزینه‌های برنامه‌نویس فعال شد مجدداً به منوی Settings > Developer Options بروید و سپس گزینه‌ی Force Activities to be resizable را روشن کنید تا تمامی برنامه‌ها را برای تغییر اندازه مجبور کنید و با multi-window هماهنگشان سازید.

استفاده از هر برنامه ای در حالت multi window در اندروید ۷ نوقا

پاسخ مستقیم و اعلان‌های گسترش‌پذیر

ویژگی پاسخ مستقیم(Direct Reply) به شما این امکان را می‌دهد تا به هر پیام و یا اعلانی به‌صورت مستقیم در همان مکانی که اعلان ظاهرشده است پاسخ بدهید. بنابراین دیگر نیازی نیست تا بر روی اعلان ایجادشده کلیک کرده و برای مشاهده پیام و یا توضیحات بیشتر درباره آن اعلان برنامه اصلی را بازکنید. ویژگی اعلان‌های گسترش‌پذیر(Expandable notifications) این امکان را می‌دهند تا اطلاعات بیشتری نیز درباره اعلان ایجادشده کسب کنیم.

این ویژگی‌ها به‌خصوص درزمانی که در حال بازی کردن و یا دیدن ویدئو هستید بسیار کاربردی هستند. از همان محلی که اعلان ظاهرشده است می‌توانید پیام را خوانده و پاسخ را ارسال کنید.

برای این‌که از ویژگی پاسخ مستقیم استفاده کنید، کافی ست زمانی که پیام جدیدی رسید، از بالا به پایین بکشید تا نمایشگر اعلان‌ها را ببینید. دوباره با دو انگشت روی هر اعلانی که دوست دارید بکشید و سپس پیام خود را نوشته و در پاسخ به آن پیامی که دریافت کرده‌اید آن را ارسال کنید.

برای استفاده از اعلان‌های گسترش‌پذیر، بر روی دکمه فلش کوچک در سمت راست اعلان کلیک کنید تا عملیات گسترش اعلان انجام شود(کشیدن با دو انگشت). این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا اعلان‌ها را بزرگ کنید و اطلاعات بیشتری از آن‌ها را ببینید( به‌عبارت‌دیگر پیام کامل را مشاهده کنید).

اعلان های گسترش پذیر در اندروید ۷ نوقا

دریافت اعلان‌ها به‌صورت دسته‌ای

مشابه پشته‌های اعلان(notification stacks) در Android Wear، دریافت اعلان‌ها به‌صورت دسته‌ای در اندروید ۷ نوقا به شما این امکان را می‌دهد تا برای اعلان‌ها تمرکز بهتری داشته باشید.

اگر یک لمس بر روی اعلان دسته‌ای موردنظر داشته باشید، برنامه مرتبط با آن اجرا می‌شود. اگر با دو انگشتتان بر روی اعلان موردنظر بکشید اعلان‌های موجود در یک دسته را با جزئیات بیشتری مشاهده خواهید کرد. سپس می‌توانید با ضربه زدن بر روی هر اعلان به بررسی آن بپردازید.

اعلان های دسته ای در اندروید ۷

مدیریت بهتر اعلان‌ها

به لطف اندروید ۷ نوقا، می‌توانید انواع مختلفی از اعلان‌ها را بسته به این‌که از کدام برنامه‌ها ایجادشده‌اند مدیریت کنید. تبلیغات و هر اعلان نامرتبط دیگر(مانند یادآور روز تولد فیس‌بوک) را حذف کنید تا واقعاً اعلان‌هایی که به آن‌ها نیاز دارید باقی بمانند و توجهتان را جلب کنند.

برای انجام این کار، بر روی هر اعلانی که می‌آید، انگشت خود را نگه‌داشته و سپس از بین گزینه‌هایی که ظاهر می‌شود مورد مناسب خود را انتخاب کنید. این قابلیت را نیز دارا هستید تا اعلان‌های مربوطه را بلاک و یا بی‌صدا کنید.

اگر بر روی تنظیمات بیشتر(More Settings) کلیک کنید قادر خواهید بود تا:

  • تمامی اعلان‌های مربوط به این اپلیکیشن را مسدود کنید
  • آن‌ها را به‌صورت بی‌صدا نمایش دهید
  • چیزهایی را که بر روی صفحه قفل به نمایش درمی‌آیند را کنترل کنید
  • به برنامه‌های خاصی اجازه شکستن حالت مزاحم نشوید(Do Not Disturb) را بدهید.

مدیریت Notification برنامه

تنظیم اندازه فونت و صفحه‌نمایش

با استفاده از اندروید نوقا، این قابلیت رادارید تا اندازه صفحه‌نمایش، متن‌ها و حتی المآن‌های غیر متنی را تغییر دهید. نسبت اندازه یک اپلیکیشن را به‌اندازه‌ای که صفحه‌نمایشتان نیاز دارد تغییر دهید( که شامل نوارها و دکمه‌ها می‌شود)

برای تنظیم اندازه متونی که در رابط کاربری در هرجایی به نمایش درمی‌آید، به مسیر زیر بروید Settings > Display > font size و اندازه فونت را تغییر دهید.

برای تغییر اندازه قسمت‌های غیرمتنی رابط کاربری مانند نوارها، دکمه‌ها و… به این مسیر بروید Settings > Display > Display Size و با استفاده از Slider اندازه المآن‌ها را به سایز دلخواهتان تغییر دهید.

تنظیم اندازه صفحه نمایش برای اندروید ۷

باز کردن رابط کاربری تنظیم‌کننده سیستم

رابط کاربری تنظیم‌کننده سیستم، تنظیمات عمیق‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما این اجازه را می‌دهد تا طراحی المآن‌ها و ویژگی‌هایی که بر روی تجربه استفاده شما از دستگاه تأثیر می‌گذارند را تغییر دهید. برای مثال، می‌توانید اعلان مرتبط با باتری را فعال کنید،  که بر روی تجربه شما در کار با اعلان‌ها تأثیر می‌گذارد. حتی می‌توانید قسمت Quick Settings را از کار بیاندازید و خواهید دید که تنها اعلان‌ها هستند که بر روی نوار اعلان به نمایش درمی‌آیند.

برای فعال کردن بهبود قدرتمند و البته با ریسک بالا، انگشت خود را از بالای صفحه‌نمایش به پایین بکشید و سپس بر روی آیکون Settings انگشت خود را نگه‌دارید تا شروع به چرخش کند. از شما یک تایید خواسته می‌شود تا این ویژگی را فعال کند.

باز کردن System Tuner در اندروید نوقا

استفاده از صرفه جوی داده

ویژگی Data Saver و یا همان صرفه‌جویی در استفاده از داده‌ها، برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند را برای استفاده از داده‌های تلفن همراه محدود می‌کنند. وقتی‌که به‌صورت آزاد از شبکه اینترنت تلفن همراه استفاده می‌کنید این ویژگی خیلی خوب و کاربردی است چراکه به شما کمک می‌کند تا در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی بسیاری به عمل‌آورید. بهتر است این ویژگی را فعال نگه تارید تا برنامه‌هایی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید برای شما هزینه نتراشند. برای مثال یک تبلیغ افزار در حالتی که شما بازش نکرده باشید هیچ تبلیغی برایتان نمی‌آورد.

برای روشن کردن ویژگی Data Saver در اندروید نوقا، به این مسیر بروید Settings > Data usage > Data saver و سپس بر روی دکمه بالا سمت راست لمس کنید تا Data Saver را فعال کنید.

به‌صورت دلخواه این قابلیت را نیز دارید که، بر روی Unrestricted data access کلیک کنید و برنامه‌هایی را انتخاب کنید که ذخیره کننده دیتا بر روی آن‌ها تأثیر نگذارد. این استثناء قائل شدن برای برنامه‌های حیاتی مهم است و به شما اجازه می‌دهد تا اعلان‌ها و عملیات ضروری آن‌ها را بدون هیچ وقفه‌ای دریافت کنید.

مسدودسازی اشخاص و شماره‌ها

اندروید ۷ نوقا بالاخره ویژگی محبوب مسدودسازی شماره‌ها(Block Numbers) را همراه خود آورده است. بدین ترتیب شما از اشخاصی که دوست ندارید، پیام و تماسی دریافت نمی‌کنید. این ویژگی به‌خصوص زمانی که پیامک‌های تبلیغاتی اپراتورها و دیگر شرکت‌ها به‌شدت شما را آزار می‌دهند به کار می‌آید.

برای مسدودسازی شماره‌ها برنامه شماره‌گیر را بازکنید بر روی Options ضربه بزنید سپس بر روی Settings وCall Blocking بروید و ADD A NUMBER را انتخاب کنید، به همین سادگی شماره موردنظر بلاک شد.

مسدود سازی اشخاص و شماره ها

در اغلب موارد، سرویس‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، منابع سیستم را در هنگامی‌که به آن‌ها نیازی ندارید مورداستفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال اپلیکیشن فیس‌بوک دیتا و باتری را برای دریافت اطلاعات صفحه شخصی‌تان و دریافت پست‌های جدید مورداستفاده قرار می‌دهد. به همین ترتیب اپلیکیشن توییتر، آخرین توییت های اشخاصی که دنبالشان می‌کنید را برای شما می‌آورد. اما اگر باتری تلفنتان رو به پایان باشد و یا اگر بخواهید که یک بازی سنگین را اجرا کنید، بهتر است برخی از سرویس‌های نامرتبط(مانند شبکه‌های اجتماعی) را ببندید تا منابع گوشی‌تان آزادشده و کارایی آن افزایش یابد.

برای بستن یک سرویس در اندروید ۷ مسیر زیر را دنبال کنید. Settings > Developer options (اگر این گزینه فعال نیست بر روی شماره ساخت گوشی ۷ بار ضربه بزنید تا این گزینه قابل‌مشاهده شود) ادامه می‌دهیم. به Settings > Developer options > Running services بروید. و سرویسی که قصد بستن آن را دارید انتخاب کرده و بر روی دکمه STOP لمس کنید تا این سرویس بسته شود.

بستن برنامه‌های در حال اجرا در پس‌زمینه

افزودن زبان دوم در اندروید ۷ نوقا

اگر که شما نیز در گوشی تلفن همراه هوشمند خود از دو زبان مثل فارسی و انگلیسی به‌صورت هم‌زمان ایجاد می‌کنید، اندروید ۷ نوقا به شما این امکان را می‌دهد تا به دو زبان متفاوت تایپ کنید، این ویژگی برای اکثر کاربران بسیار مفید است.

برای این‌که از ویژگی چند محلی(multi-locale) در اندروید نوقا بهره ببرید کافی ست این مسیر را طی کنیدSettings > Languages & input > Language Preferences و سپس گزینه Add a language را انتخاب کنید، درنهایت زبان دوم خود را از لیست زبان‌هایی که در دسترس هستند انتخاب کنید. پس‌ازآن می‌توانید به‌راحتی با لمس آیکن جهان یا نگه‌داشتن انگشت بر روی کلید Space بین دو زبان سوئیچ کنید(البته این قابلیت را قبلاً نیز در اندروید داشته‌ایم).

بهینه‌سازی مدیریت باتری

همان‌طور که آگاه هستید قابلیت مدیریت باتری در اندروید به این دلیل که در تکنولوژی ساخت باتری‌ها پیشرفت موفقیت‌آمیزی حاصل نشده است، نیاز به بهبود بسیار جدی دارد. اندروید نوقا(Android N)همان‌طور که انتظار می‌رود مدیریت باتری را بهبود داده است.

دقت داشته باشید که نرم‌افزارهای جانبی که برای مدیریت باتری مورداستفاده‌تان قرار می‌گیرند ممکن است با برخی برنامه‌ها همخوانی نداشته باشد و باعث شود که در دریافت پیام‌های شبکه‌های اجتماعی و اعلان‌ها دچار مشکل شوید.

به لطف اندروید ۷ می‌توانید مصرف باتری  را برای یک سری برنامه‌های خاص کنترل کنید. کافی ست تا اقدامات زیر را انجام دهید:

به مسیر Settings > Battery > Battery optimization > All apps بروید و بر روی هر برنامه‌ای که می‌خواهید لمس کنید و اگر مایل هستید که برنامه شما مصرف باتری بهینه‌ای داشته باشند و یا نداشته باشد گزینه‌های موردنظر خود را انتخاب کرده و بر روی Done لمس کنید.

بهینه سازی مدیریت باتری در اندروید

استفاده از رمزنگاری فایل‌ها

اندروید ۷ از یک سیستم رمزنگاری برپایه فایل بهره می‌برد که قبلاً به‌عنوان full disk encryption در اندروید شناخته می‌شد. عملکرد آن به این صورت است که تنها بخشی از فایل‌های موجود در فضای ذخیره‌سازی را قفل می‌کرد. این قابلیت به برنامه‌های ضروری این امکان را می‌دهد تا به‌درستی فعالیت کنند.

به‌طور مشابه، نیاز ندارید تا کد امنیتی خود را در هنگام فرآیند بوت شدن دستگاه خود وارد کنید. بااین‌حال، نیاز است دارید از full disk encryption به file encryption سوئیچ کنید. برای این‌که دستگاه خود را با این روش رمزنگاری کنید، به مسیر Settings > Developer options > Convert to file encryption رفته و گزینهWipe and convert را انتخاب کنید.

منبع : superfamilyprotector


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

در حال بارگذاری